Harnesses and Harness Accessories
- (2)
- (1)
- (16)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (8)
- (3)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (5)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (8)
- (13)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (29)
- (4)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (9)
- (11)
- (3)
- (4)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (10)
- (6)
- (9)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (16)
- (1)
- (5)
- (26)
- (5)
- (2)
- (96)
- (1)
- (20)
- (7)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (16)
- (4)
- (1)
- (93)
- (57)
- (31)
- (13)
- (2)
- (3)
- (11)
- (36)
- (6)
- (4)
- (75)
- (3)
- (5)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (49)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (6)
- (49)
- (1)
- (1)
- (3)
- (8)
- (5)
- (2)
Filtered Search Results
3M™ DBI-SALA™ ExoFit™ X200 Comfort Vest Retrieval Safety Harness
The 3M™ DBI-SALA™ ExoFit™ X200 Comfort Vest Retrieval Safety Harness is designed with high-quality components that have been developed to enhance the harnesses safety, fit, and functionality while working at height on your job site.
| Product Type | Safety Harness |
|---|---|
| Capacity (English) | 420 lb. |
| Buckle Style (Chest) | Dual Lock Quick Connect |
| Capacity (Metric) | 190 kg |
| Buckle Style (Leg) | Dual Lock Quick Connect |
| Certifications/Compliance | ANSI Z359.11, OSHA 1910.140, OSHA 1926.502 |
| For Use With (Application) | Construction, General Industrial, General Manufacturing, Transportation |
| D-Ring Location | Back, Shoulder |
| Webbing Material | Polyester |
3M™ DBI-SALA™ Delta™ Tower Climbing Harness
Back, front and side D-rings, belt with pad, seat sling with positioning D-rings, tongue buckle leg straps.
3M™ DBI-SALA™ ExoFit™ X200 Comfort Vest Safety Harness
The 3M™ DBI-SALA™ ExoFit™ X200 Comfort Vest Safety Harness is designed with high-quality components that have been developed to enhance the harnesses safety, fit, and functionality while working at height on your job site.
| Product Type | Safety Harness |
|---|---|
| Capacity (English) | 420 lb. |
| Buckle Style (Chest) | Dual Lock Quick Connect |
| Capacity (Metric) | 190 kg |
| Buckle Style (Leg) | Dual Lock Quick Connect |
| Certifications/Compliance | ANSI Z359.11, OSHA 1910.140, OSHA 1926.502 |
| For Use With (Application) | Construction, General Industrial, General Manufacturing, Transportation |
| D-Ring Location | Back |
| Webbing Material | Polyester |
3M™ DBI-SALA™ Delta™ Vest-Style Retrieval Harness
Back and shoulder D-rings, tongue buckle leg straps.
| Product Type | Vest-Style Retrieval Harness |
|---|---|
| Style | Vest |
| Weight (English) | 4.2 lb. |
| D-Ring Location | Back, Shoulder |
| Webbing Material | Repel™ Polyester |
| Material | Lightweight Polyester |
|---|
3M™ DBI-SALA™ ExoFit™ X200 Comfort Tower Climbing/Positioning/Suspension Safety Harness
The 3M™ DBI-SALA™ ExoFit™ X200 Comfort Tower Climbing/Positioning/Suspension Safety Harness is designed with high-quality components that have been developed to enhance the harnesses safety, fit, and functionality while working at height on your job site.
| Product Type | Safety Harness |
|---|---|
| Capacity (English) | 420 lb. |
| Buckle Style (Chest) | Quick Connect |
| Capacity (Metric) | 190 kg |
| Buckle Style (Leg) | Dual Lock Quick Connect |
| Certifications/Compliance | ANSI Z359.11, OSHA 1910.140, OSHA 1926.502 |
| For Use With (Application) | Construction, General Industrial, General Manufacturing, Transportation |
| D-Ring Location | Back, Front, Hip |
| Webbing Material | Polyester |
3M™ DBI-SALA™ ExoFit NEX™ Arc Flash Harness
PVC coated aluminum back D-ring, Nomex™/Kevlar™ fiber webbing and comfort padding, with locking quick connect buckle leg straps.
3M™ DBI-SALA™ Delta™ Construction Style Positioning Harness
Featuring coated, corrosion-resistant hardware, water-repellant and abrasion-resistant webbing and a build quality that is second to none. Also incorporates a web spreading design, positioning webbing wider apart on shoulder straps to eliminate abrasion on your neck.
| Capacity (English) | 420 lb. |
|---|---|
| Capacity (Metric) | 190 kg |
| Weight (English) | 5.6 lb. |
| D-Ring Location | Back, Side |
| Buckle Style | Tongue buckle |
| Webbing Material | Repel™ Polyester |
3M™ DBI-SALA™ Delta™ Vest-Style Welder's Harness
Feature coated, corrosion-resistant hardware and water-repellant, abrasion-resistant webbing. 3M™ DBI-SALA™ Delta™ Vest-Style Welder's Harness incorporates a web spreading design, which positions the webbing wider apart on shoulder straps to eliminate abrasion on your neck.
3M™ DBI-SALA™ Personal Self-Rescue Kit, Rope
Self-Rescue Device for harnesses provides crew members the ability to rescue themselves in challenging situations. This rescue pack contains rope and easily accessible D-ring This rescue device has a universal design that integrates with most harnesses, making it a premium piece of safety gear.
| Product Type | Self-Rescue Device |
|---|
3M™ DBI-Sala™ Delta™ Vest Style Harnesses
No-Tangle™ triangular design creates frame that allows the harness to fall into place when donned.
| Buckle Style (Chest) | Pass-Through |
|---|
3M™ DBI-SALA™ ExoFit™ X200 Comfort Mining Safety Harness
The 3M™ DBI-SALA™ ExoFit™ X200 Comfort Mining Safety Harness is designed with high-quality components that have been developed to enhance the harnesses safety, fit, and functionality while working at height on your job site.
| Product Type | Mining Safety Harness |
|---|---|
| Capacity (English) | 420 lb. |
| Buckle Style (Chest) | Dual Lock Quick Connect |
| Capacity (Metric) | 190 kg |
| Buckle Style (Leg) | Dual Lock Quick Connect |
| Certifications/Compliance | ANSI Z359.11, OSHA 1910.140, OSHA 1926.502 |
| For Use With (Application) | Construction, General Industrial, General Manufacturing, Transportation |
| D-Ring Location | Back |
| Webbing Material | Polyester |
3M™ DBI-SALA™ ExoFit™ X200 Comfort Construction Safety Harness
The 3M™ DBI-SALA™ ExoFit™ X200 Comfort Construction Safety Harness is designed with high-quality components that have been developed to enhance the harnesses safety, fit, and functionality while working at height on your job site.
| Product Type | Construction Safety Harness |
|---|---|
| Capacity (English) | 420 lb. |
| Buckle Style (Chest) | Dual Lock Quick Connect |
| Capacity (Metric) | 190 kg |
| Buckle Style (Leg) | Dual Lock Quick Connect |
| Certifications/Compliance | ANSI Z359.11, OSHA 1910.140, OSHA 1926.502 |
| For Use With (Application) | Construction, General Industrial, General Manufacturing, Transportation |
| D-Ring Location | Back |
| Webbing Material | Polyester |